Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych można mocować na kilka sposobów. Najpewniejszy z nich to oczywiście przykręcanie płyt do profili metalowych za pomocą wkrętów. Widziałam już płyty mocowane przy pomocy zwykłych gwoździ, jak i płyty mocowane na klej do listew drewnianych. Widziałam nawet płyty przyklejane prosto do ściany, z pominięciem profili czy listew.

Wkręty do płyt kartonowo-gipsowychMocowanie na wkręty do płyt kartonowo-gipsowych

Jeżeli planujemy użyć wkrętów, należy wybrać te które są przez producenta przewidziane do takiego właśnie montażu. Nikt nie chce żeby w przyszłości zaczęła się na nich pojawiać rdza. Jeśli się pojawi na wkręcie, to za chwilę pojawi się nam też na zewnątrz, czyli będziemy widzieli ją na ścianie. Specjalne wkręty do płyt kartonowo-gipsowych mają długość zazwyczaj pomiędzy 25 a 35 mm. Wykonane są ze stali nierdzewnej, mają kolor czarny i ostro zakończony czubek.

Z doświadczenia wiemy, że do wkręcenia kilku śrubek, można użyć zwykłego śrubokrętu, jednak kiedy mamy kilka czy kilkanaście płyt, nie ryzykujmy utraty władzy w ręce z powodu przykręcania ogromnej ilości wkrętów. Warto zainwestować trochę czy pożyczyć od kogoś wkrętarkę lub choćby pół automatyczny wkrętak. Zdecydowanie najszybciej i najpewniej przykręcimy wkręty do płyt do naszych profili wkrętarką, szczególnie, jeśli mamy do czynienia z profilami metalowymi. Przy drewnianych można się jeszcze pokusić o wkręcanie ręczne, w wypadku metalowych zdecydowanie odradzam takie praktyki. Wkręty będą ciężko się wkręcać, mogą się wyginać czy odkształcać profil podczas przebijania jego powierzchni, nawet jeśli użyjemy specjalnych z końcówką w kształcie wiertła.

Do wkręcania przy pomocy wkrętarki warto używać końcówki przystosowanej do płyt k-g lub wiertarko-wkrętarki z regulowanym momentem obrotowym. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że z rozpędu przekręcimy się przez płytę, taka śruba nie utrzyma płyty.

Oczywiście, wkręty do płyt gipsowych mają zaostrzony czubek, więc nie należy w płytach g-k wiercić otworu pod nasze wkręty.

Wkręty do płyt kartonowo-gipsowychMocowanie płyt na gwoździe

Do mocowania płyt przy pomocy gwoździ najlepiej nadaje się młotek z zaokrągloną końcówką. Dobrze, jeśli nie jest ona dużo większy niż główka gwoździa. To pozwoli ładnie dobić taki mocujący gwóźdź, aby nie wystawał zbytnio ponad powierzchnię płyty.

Długość takich gwoździ też nie powinna być za duża, zakładając, że płyta ma ok. 1 cm grubości, to wystarczy jakieś 2-3 cm większa  długość,  czyli 3-4 cm długości. Dłuższe i tak nie przymocują nam płyty dużo mocniej do listew, a są droższe, więc niepotrzebnie wydamy pieniądze. Jeśli stosujemy gwoździe, to należy je wbijać częściej niż w wypadku wkrętów, mniej więcej co jakieś 2-4 cm.

Mocowanie płyt na kleje

O ile wiem, to raczej nie powinno się przyklejać płyt do ścian klejem bezpośrednio, z pominięciem listew. Takie płyty po jakimś czasie najpewniej zaczną pękać na łączeniach, ponieważ pracująca ściana spowoduje, że takie „placki” kleju zaczną się powoli odklejać od ściany. Co innego kiedy przykleimy płytę klejem do listwy (drewnianej), taki klej musi być dość plastyczny. Listwy z drewna po jakimś czasie potrafią wysychać i się odkształcać, plastyka kleju w tym momencie staje się bardzo ważna.  Twardy klej po pewnym czasie również może się odkleić od listew.

Podsumowując, firma Frankopol ma w swojej ofercie zarówno wkręty do płyt gipsowo-kartonowych jak i gwoździe budowlane, więc mogę Wam szczerze polecić ich ofertę, sprawdzałam je wielokrotnie przy montażu płyt i kupując wyroby ich produkcji, zawsze otrzymywałam towar najwyższej jakości. Żadnych urywających się łepków czy tępych końcówek wkrętów, gwoździ.