Nieodłącznym elementem mebli kuchennych, łazienkowych, pokojowych czy nawet naszych warsztacików są szuflady, które pozwalają na efektywne segregowanie przedmiotów i ich segregowanie oraz przechowywanie. W szufladach łatwiej o zachowanie porządku niż w przypadku dużych szafek, często wyposażonych w niedostateczną ilość półek.

Aby wygodnie używać szuflad, warto zamocować je w korpusie mebla na metalowych prowadnicach. Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu, wszystkie szuflady po prostu spoczywały na drewnianych prowadnicach, które często się zacinały i blokowały. Defekt ten występował szczególnie często, kiedy w szufladach przechowywaliśmy coś cięższego. Na co więc zwrócić uwagę wybierając prowadnice do szuflad? Kartuski Frankopol posiada w swojej ofercie dwa podstawowe typy prowadnic: prowadnice kulkowe i prowadnice rolkowe.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru rodzaju prowadnic?

Prowadnica rolkowa
Prowadnica rolkowa

Maksymalny udźwig szuflady

Wybierając prowadnice do szuflad należy chociażby w ogólnym zarysie określić, co będziemy w niej przechowywać. Szczególnie dotyczy to szuflad kuchennych, gdzie często talerze i garnki są przechowywane w szafkach. W przypadku ciężkich przedmiotów udźwig prowadnicy musi być odpowiedni, aby szuflada poruszała się lekko i sprawnie.

Wysuw szuflady (prowadnicy)

Wysuw prowadnicy decyduje o tym jak daleko szuflada wysunie się poza obrys szafki. Pełny wysuw warto wybrać w przypadku płytkich szuflad, szczególnie przeznaczonych na sztućce, tam gdzie będzie utrudniony dostęp do końcowej części szuflady. Częściowy wysuw, można zastosować w wysokich szufladach, gdzie przechowujemy np. garnki itp. Należy jednak pamiętać, że bez wyjęcia przedmiotów znajdujących się z przodu, nie wyjmiemy tych znajdujących się z tyłu szuflady.

Funkcje dodatkowe

Niektóre modele prowadnic wyposażone są w dodatkowe funkcje, jak na przykład „cichy domyk”. Zapobiega on trzaskaniu frontu szuflady o obudowę mebla. Może być to również funkcja „push to open”, która pozwala na otworzenie szuflady poprzez jej delikatne dociśnięcie do korpusu szafki.

Prowadnica kulkowa
Prowadnica kulkowa

Rodzaj i sposób montażu

Wybierając prowadnice należy określić do jakiego rodzaju szuflad będą zamontowane. Najczęściej wybierane ze względu na łatwość montażu oraz ich niską cenę, są prowadnice rolkowe. Ich minusem jest dość ograniczony, niewielki udźwig oraz częściowy wysuw. To dobre rozwiązanie do niewielkich szuflad, nadają się idealnie do mebli w sypialni, salonie itp.

Prowadnice kulkowe to rozwiązanie, które możemy stosować praktycznie we wszystkich meblach ze względu na duży udźwig. Warto zastosować prowadnice kulkowe dolnego montażu. Niewidoczne mocowanie do dna sprawią, że zachowamy piękny wygląd szuflady.

Stosując powyższe wskazówki będziemy mieli szuflady działające cicho i płynnie przez bardzo długi okres czasu. Dopasowanie udźwigu szuflady do przechowywanych w niej przedmiotów zapewni jej bezawaryjne działanie.

Prowadnicy