Taras w ogrodzie to przestrzeń do wypoczynku i spotkań z bliskimi. Z tego powodu musimy dobrze wybrać jego lokalizację, a nie jest to proste. Być może na tym blogu uda nam się znaleźć receptę na choćby część problemów związanych z takimi zagadnieniami.

Taras murowany

Z miejsca, w którym ma powstać taras trzeba wybrać dość grubą warstwę gruntu. Do powstałej w ten sposób niecki wsypuje się grubą na ok. 20-30 cm warstwę tłucznia lub żwiru, którą trzeba wyrównać i ubić. Wzdłuż krawędzi tarasu należy ułożyć krawężniki (jeżeli będziemy układać kostkę lub kafelki jest to wymagane, ponieważ po pewnym czasie tak przygotowane podłoże może zacząć się rozszerzać i powoli rozchodzić – krawężniki powstrzymają nasz taras przed obniżeniem się i „rozjechaniem” podłoża). Na tak przygotowane podłoże należy wysypać warstwę około 5 – 10 cm podsypki cementowo-piaskowej, wyrównuje ją i na tak przygotowanym podłożu układa się nasze kostki lub płyty kamienne.

Nawierzchnię poziomuje się dobijając elementy drewnianym młotkiem lub zwykłym, kilku kilogramowym młotkiem, uderzając poprzez grubszą deskę. Jeśli nie użyjemy deski, kostki lub nasze kafle popękają.

Niedługo ciąg dalszy…