Jak zadbać o dom kiedy wiemy, że za oknem pełnia lata, a w kalendarzu połowa sierpnia?  Już za jakiś miesiąc zacznie robić się coraz chłodniej? Jesień nadejdzie jednak nieubłaganie, jak co roku… Będzie również zima. Niby o tym wiemy i są to bardzo odległe wydarzenia, jednak już dziś warto rozejrzeć się po naszym domu i jego okolicy. Może się okazać, że czeka nas mnóstwo niespodzianek, a przed jesiennymi wiatrami i opadami deszczu warto się  zabezpieczyć.

Na wstępie należy się upewnić, że zimno nie będzie wdzierać się nam do domu, ciepło z niego nie będzie uciekać, nic nam nie będzie kapać ani przeciekać w żadną stronę. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy okna i drzwi zewnętrzne są szczelne.

Dobrze jest również sprawdzić izolację dachu. Czy zeszłej zimy śnieg na twoim dachu stopniał szybciej niż na dachach sąsiadów? Jeśli tak, może to znaczyć, że gdzieś masz nieszczelności które powodują, że ciepło Ci ucieka i dzięki temu właśnie Twój dach szybciej pozbywa się śniegu. Niby to dobrze, ale to znaczy, że z ciepłem uciekającym przez dach, wyciekają Twoje pieniądze.

Zwróć również uwagę na elewację swojego domu. Często zdarza się, że opierzenia w jakiś sposób zostają uszkodzone i trzeba je teraz naprawić. Lepiej to zrobić teraz, niż kiedy nadejdzie nasza „pora monsunowa” i będziemy zmuszeni w deszczu biegać po dachu, balkonie, czy tarasie i szukać tej jednej odkręconej śrubki, która utrzymywała jakąś ważną rzecz na swoim miejscu a właśnie przerdzewiała, bo nie była wykonana ze stali nierdzewnej.

To samo odnosi się do dachu. Upewnij się, że wszystkie elementy przykręcane do niego, nadal są na swoim miejscu i odpowiednio przymocowane jak np. rynny, piorunochrony itp… Lepiej naprawić uszkodzenia dachu teraz, niż gdy pokryty będzie śniegiem. Przy okazji nie zapomnij wyczyścić rynien z liści i brudu.

Sprawdź również czy w Twoim ogrodzie wszystkie konstrukcje po letnim użytkowaniu, nie odniosły jakichś uszczerbków konstrukcyjnych np. czy w ławeczkach nie odkręciły się jakieś nakrętki śrub mocujących itp… Warto również sprawdzić wszelkie altanki, drewutnie itp. Każda z konstrukcji naszej architektury ogrodowej w tak wspaniałym lecie był intensywnie używana a w chwili obecnej jest w pełni sprawna, ale warto wszystko sprawdzić przed jesienią czy coś w ostatniej chwili się nie stało złego. Może się okazać, że na przyszłą wiosnę, zamiast ponownie używać tych przedmiotów zgodnie z przeznaczeniem, trzeba będzie sezon rozpocząć od remontu generalnego.

Podsumowując:

1. Sprawdź czy okna i drzwi nie przeciekają.
2. Sprawdź dach, balkony, tarasy i piwnice, oczyść rynny.
3. Jesień to czas, kiedy powrócimy do ogrzewania i oświetlenia naszych domów, dobrym pomysłem jest sprawdzenie wszystkich elementów elektrycznych (choćby instalacje odgromowe).