Aktualności
Wkręty ciesielskie – co warto o nich wiedzieć??
Wkręty ciesielskie – co warto o nich wiedzieć?? To wkręty niezbędne do remontu i na budowę czyli wkręty ciesielskie, to alternatywa dla połączeń kołkowych, łączników ciesielskich i innych łączeń mających na celu wzmocnienie lub złączenie konstrukcji drewnianej. Wkręty ciesielskie wytrzymują duże siły i mają szerokie możliwości zastosowań dzięki długości sięgającej niekiedy nawet do 60 cm. Posiadają gwint na całej swej długości, lub tylko na jej części, w zależności od tego jakie zastosowanie dla nich przewidział producent.
Nie sposób wyobrazić sobie wykonania większości prac remontowo-budowlanych bez sięgnięcia po takie wkręty. Te uniwersalne łączniki są wykorzystywane do trwałego spajania elementów konstrukcyjnych wykonanych z najróżniejszych materiałów.
Wkręty ciesielskie są niezbędne do skutecznego łączenia elementów konstrukcji drewnianych. Dzięki specjalnie ukształtowanemu szpicowi ryzyko rozłupywania się materiału podczas wkręcania jest bardzo zminimalizowane. Wkręty ciesielskie które dzięki swej wytrzymałości idealnie sprawdzają się w zastosowaniach domowych, warsztatowych oraz profesjonalnych. Wkręty ciesielskie są najprostszym narzędziem do łączenia ze sobą elementów drewnianych. Większość wkrętów ma podane na łbie parametry, ułatwia to orientację w trakcie remontu, jakie wkręty zostały wcześniej użyte do łączenia naszych materiałów.
Najczęściej stosuje się wkręty ocynkowane, o średnicy 6, 8 lub 10 mm. Te cynkowane elektrolitycznie stosuje się w środowisku suchym, do miejsc mających kontakt z wilgocią wybiera się wkręty ocynkowane ogniowo lub zrobione ze stali nierdzewnej. Najczęściej używane wkręty mają łeb stożkowy lub talerzykowy.
Wkręty ciesielskie z łbem stożkowym stosuje się najczęściej w połączeniach, w których oczekuje się zlicowania łba z powierzchnią elementu.
Wkręty z łbem talerzykowym charakteryzują się lepszą wytrzymałością na przeciągnięcie łba.
Mnogość zastosowań drewna w dziedzinie budowlanej jest niemal nieograniczona. To materiał naturalny i używany od wielu lat i to właśnie on odpowiada za przygotowanie elementów więźby dachowej i z reguły również za jej montaż. Więźba jest wykonana z drewnianych belek oraz elementów drewnianych połączonych ze sobą w określony sztuką budowlaną sposób. Do łączenia elementów więźby najlepiej nadają się właśnie wkręty ciesielskie i to one są w tej chwili jednym z najpopularniejszych i równocześnie najprostszych w formie sposobów na łączenie ze sobą elementów wykonanych z drewna, w tym przede wszystkim belek o różnych grubościach i wadze. Stosowanie wkrętów ciesielskich jest proste.