Aktualności
Jak wygląda produkcja śrub?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak powstają śruby? Te drobne i niepozorne elementy spełniają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Wyobraźcie sobie, że występują w wielu najbardziej nawet nieoczekiwanych miejscach i nie da się właściwie bez nich żyć, wszak często znajdują się nawet w garnku czy patelni.
Te małe, niepozorne łączniki występują w meblach, samochodach, sprzętach elektronicznych, urządzeniach ratujących życie, w broni, naczyniach kuchennych, wszelkich pojazdach… Co tu dużo mówić, dzięki nim wszystko utrzymuje się w całości i po prostu może funkcjonować. W niektórych sytuacjach są zastępowane np. przez nity (statki czy samoloty) czy kołki (meble), ale i tak zawsze gdzieś obok znajduje się taki czy inny wkręt (śruba). Niezależnie od wielkości i rodzaju proces ich powstawania wygląda bardzo podobnie.
Śruby wykonuje się z grubego stalowego pręta (większe średnice) bądź drutu (np. wkręty meblowe). W pierwszej kolejności zwoje takiego pręta umieszczane są w piecu, aby pod wpływem temperatury stal zmiękła i umożliwiła obróbkę. Zazwyczaj takie pręty są nieco skorodowane i by usunąć powstałą korozję, pręt jest moczony w kwasie siarkowym. Następnie opłukuje się go wodą i pokrywa fosforanem cynku, zapobiegając powtórnej korozji.
Dalsza obróbka jest wykonywana metodą kucia na zimno. Stosuje się do tego specjalne tłoczniki o rozmaitych kształtach i wymiarach, dzięki czemu możliwe jest stworzenie dowolnego rodzaju śruby. Na początku obróbki prostuje się nasz zwój z drutem (lub pręt), a następnie tnie na odpowiednią długość. Wycięte odcinki materiału wciska się w kolejne tłoczniki, które stopniowo odkształcają materiał w żądany kształt.
Po nadaniu kształtu główce śruby następnie obrabia się jej dalszą część. Tworzy się gwint umożliwiający późniejsze zakręcenie nakrętki na śrubie. Ten etap również wykonywany jest metodą kucia na zimno. Gwintowanie wykonywane jest przy pomocy głowic, które wygniatają odpowiedni kształt na powierzchni pręta (wielkość gwintu i jego długość, nie musi przecież występować na całej długości śruby).
Po zakończeniu tzw. kucia na zimno, śruby (także nakrętki) są poddawane wygrzewaniu a następnie chłodzeniu, dzięki temu zwiększa się ich wytrzymałość.
Jak się okazuje, proces ten nie jest aż tak skomplikowany jak mogłoby się wydawać, doskonale ilustruje go poniższy film.
komentarz “Jak wygląda produkcja śrub?”
Maciej
A w jaki sposób wykonuje się gwint na wkrętach/śrubach takich do drewna ?
Komentarze wyłączone