Na samym początku warto zaznaczyć, że wszystkie wiertła, w tym również wiertła przeznaczone do wiercenia w metalu, charakteryzują się zbliżoną budową. Każdy model posiada kształt walca i wyposażony jest w gładką dolną część mocującą, którą umieszcza się w głowicy wiertarki. Trzeba również dodać, że każde wiertło zakończone jest ostrzem.

Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wybór wierteł posiadających różny kąt nachylenia. Wiertła wyposażone w kąt 135 stopni są przeważnie wiertłami krzyżakowymi lub inaczej dwuścianowymi – do ich największych zalet zaliczyć należy zmniejszone ryzyko wyślizgnięcia się wiertła na początku wiercenia i zwiększoną stabilizację. Wiertła o kącie 118 stopni nazywane są wiertłami wierzchołkowymi, co oznacza, że mają one jeden główny punkt styku z obrabianą powierzchnią. Wiertła przeznaczone do wiercenia w metalu wykonywane są z wysokojakościowej stali narzędziowej, a do ich produkcji używa się trzech metod, które gwarantują najwyższą jakość produktu. Najtańsze są wiertła walcowane i frezowane. W pierwszym przypadku produkty powstają na wskutek na skutek lub wskutek tzw. walcowania segmentowego na gorąco, w drugim wyżłobienia produkowane są za pomocą frezarki. Droższe wiertła wykonuje się w procesie szlifowania z surowego materiału.

 

Wiertła przeznaczone do pracy w drewnie mają zbliżoną budowę do wierteł przeznaczonych do pracy w metalu. Podobnie jak one posiadają część mocującą oraz spiralny korpus zakończony ostrzem. Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wybór wierteł o innych kształtach. Do najchętniej wybieranych należą wiertła: spiralne, płaskie, kręte, otwornicowe i sednikowe.

Wiercenie głębokich otworów wiertłami o długościach nawet do 650 mm związane jest z bardzo dużym tarciem i koniecznością skutecznego odprowadzania wiórów. Nieuchronnie towarzyszy temu często przegrzanie się wierteł i palenie się materiału. Odpowiedzią na te problemy jest opatentowana przez inżynierów powłoka, którą pokryte są świdry. Dzięki niej wiertło nagrzewa się dużo wolniej od wiertła ze standardowej stali HSS, bo powłoka bardzo szybko odprowadza ciepło. Idealnie gładka powierzchnia skutecznie odprowadza wióry nawet z głębokiego odwiertu, pozostawiając otwór idealnie czysty, ze świetnie wykończonymi krawędziami.