Można śmiało powiedzieć, że wiosna nadchodzi coraz większymi krokami, choć bywają jeszcze chłodniejsze dni, to zima raczej już nie wróci. Biorąc pod uwagę fakt, że już wkrótce czeka nas długi majowy weekend, który być może będzie już wystarczająco ciepły, aby w spokoju posiedzieć chwilę na ławeczce przy wiosennym słoneczku i wypić świeżo zaparzoną kawę – proponuję pomyśleć o własnoręcznym wykonaniu zestawu mebli wypoczynkowych do naszego ogrodu.

Stoły i ławki piwne jakie by nie były bez względu na ich producenta, są raczej standardowymi meblami do zastosowań głownie w letnich ogródkach. Oczywiście wykonanie kompletów wypoczynkowych, jak i użyte materiały do ich wykonania mogą się znacznie różnić, dlatego przed ich zakupem należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów aby dopasować je do własnych potrzeb.

Przykładowo organizując duże spotkanie dla całej rodziny i przyjaciół nie potrzebujemy bardzo eleganckich kompletów, lecz bardziej liczy się cena.

Kiedy jednak chcemy na dłużej mieć komplet np. składający się z ławek, stolika i krzeseł, warto zwrócić uwagę na jakość materiału (czyli drewna – czy nie jest zbyt cienkie, spróchniałe, odpowiedniej wytrzymałości) – w końcu powinno to wytrzymać jak najdłużej na „świeżym” powietrzu. Takie założenie wymaga stosowania nie tylko drewna o odpowiedniej jakości, ale i elementy łączące całość powinny być doskonałej jakości. Część konstrukcji można skleić przy użyciu kleju do drewna (np. wikol), ale zdecydowaną większość elementów należy poskręcać ze sobą przy pomocy odpowiednich śrub.

Nasze meble ogrodowe mogą być zbudowane na bazie stelaży wykonanych z najtańszego kątownika zimno-giętego, trochę lepszego kątownika hutniczego tzw. gorąco-walcowanego a także z ceowników, rurek a nawet zdarzają się z odlewów żeliwnych. Ważną i nie mniej istotną kwestią w kontekście trwałości są drewniane blaty stołów i ławek, które wykonywane są przede wszystkim z drewna miękkiego ze względu na swoją lekkość i sprężystość, jak sosna lub jodła. Należy pamiętać aby blaty, zwłaszcza ławek, nie były cieńsze niż 25 mm.

Wiadomą sprawą jest, że takie meble powinny być lekkiej konstrukcji, dzięki której w łatwy sposób można je złożyć i przechować na okres zimowy, lub przetransportować w dowolne miejsce na kolejną imprezę.

Aby zaplanować sobie budowę takich mebli możemy zaopatrzyć się w elementy składowe (deski, śruby, kleje, lakiery do konserwacji drewna) w okolicznych sklepach budowlanych lub marketach typu n.p. Castorama, Leroy Merlin itp., ale możemy też poszukać takich materiałów w sklepach internetowych. To tylko kwestia wyboru, ja osobiście w tym wypadku wolę przejść się po okolicznych sklepach. Jednak są to rzeczy, które dobrze jest obejrzeć naocznie zanim się je zakupi.

Najbardziej popularnym zestawem „ogrodowym” jest komplet ze stołem o długości 220 cm, o szerokości 60 cm, zbudowany na bazie kątownika zimno-giętego z blatami sosnowymi klejonymi na wczepy, wykończonymi dwukrotnie lakierem bezbarwnym. Stelaż w standardzie lakierowany jest proszkowo na kolor zielony. Ale zdecydowanie najlepiej jest kiedy sami zaprojektujemy taki zestaw i wykonamy go własnoręcznie.  Poniższe zdjęcia przedstawiają elementy pozwalające zmontować taki zestaw przy użyciu (poza drewnem i środkami chemicznymi) materiałów, które w całości zostały zakupione z oferty firmy Frankopol.