Wkręty można podzielić na różne rodzaje, jednak różnią się przede wszystkim ze względu na zastosowanie, bardzo ważny jest również kształt i rodzaj nacięcia na łbie, materiał z jakiego je wykonano, pokrycie oraz kształt końcówki wkrętu. Przedstawiamy tu  najważniejsze rodzaje wkrętów i wyjaśnimy Wam,  jak je stosować.

Połączenia na wkręty są chętnie wykorzystywane zarówno przez majsterkowiczów jak i profesjonalistów. Wkrętów można użyć do łączenia elementów drewnianych i drewnopochodnych, elementów metalowych, a także do łączenia zróżnicowanych materiałów, np. przytwierdzania płyt gipsowo-kartonowych (g-k) do stelaża wykonanego z drewna lub profili metalowych.

Rodzaje łbów wkrętów, od lewej: grzybkowy, stożkowy, walcowy, stożkowo-soczewkowy, talerzykowy, sześciokątny. Fot. hobbydom.pl
Rodzaje łbów wkrętów, od lewej: grzybkowy, stożkowy, walcowy, stożkowo-soczewkowy, talerzykowy, sześciokątny. Fot. hobbydom.pl

Każdy wkręt składa się z łba z nacięciem oraz gwintowanego trzonu o walcowym kształcie, który w przypadku wkrętów do drewna może być delikatnie stożkowy. Niezależnie od przeznaczenia wkręty różnią się kształtem łba i rodzajem nacięcia. Wkrętów z łbem stożkowym używa się tam, gdzie wkręcony wkręt nie powinien wystawać ponad płaszczyznę materiału, w którą jest wkręcany, np. przy skręcaniu desek lub mocowaniu zawiasów. Wkręty z łbem walcowym lub talerzykowym (łeb niższy i szerszy niż w typowym łbie walcowym) ze względu na płaską powierzchnię pod łbem, lepiej dociskają przytwierdzane elementy, np. złącza do drewna. Podczas montażu dużych lub ciężkich elementów najlepiej sprawdzają się wkręty z łbem sześciokątnym.

Różne rodzaje nacięć wkrętów (od lewej: Torx, proste, Pozidriv, Philips, sześciokątne) i odpowiadające im końcówki wkrętakowe. Fot. Bosch
Różne rodzaje nacięć wkrętów (od lewej: Torx, proste, Pozidriv, Philips, sześciokątne) i odpowiadające im końcówki wkrętakowe. Fot. Bosch

Wśród różnych rodzajów nacięć najpopularniejsze są nacięcia typu Philips (PH) lub Pozidriv (PZ). Wkrętów z łbem wyposażonym w nacięcie proste już się w zasadzie nie używa, ponieważ ich wkręcanie jest niewygodne i łatwo dochodzi do przypadkowego uszkodzenia (np. zarysowania) powierzchni, w którą wkręcamy wkręt. Wkręty z nacięciem sześciokątnym (pod klucz imbusowy) oraz Torx, charakteryzują się dużą wytrzymałością na moment skrętny, używa się ich zatem, gdy mamy do czynienia z bardzo twardym materiałem, a nie ma możliwości wcześniejszego nawiercenia otworu. Ponadto wkręty z wgłębieniem sześciokątnym i Torx są bardziej wytrzymałe – trudniej je uszkodzić podczas nieprecyzyjnego dociskania wkrętaka do wkrętu.

L – długość, d – średnica
L – długość, d – średnica

Przy zakupie wszystkich rodzajów wkrętów ważne jest zwrócenie uwagi na ich wymiary. Określa się je za pomocą dwóch parametrów: średnicy i długości. Podawana w milimetrach średnica wkrętu jest i równa średnicy zewnętrznej gwintu. We wkrętach, w których gwint nie zajmuje całej długości, jest to również grubość niegwintowanego rdzenia – trzonu. Długość wkrętu jest podawana od końca gwintu do powierzchni materiału, w którą wkręt jest poprawnie wkręcony, a więc jest zależna od typu łba. We wkrętach z łbem stożkowym długość mierzy się do końca łba, we wkrętach z łbem walcowym, talerzykowym lub sześciokątnym długość mierzy się do miejsca w którym trzon łączy się z łbem wkrętu. We wkrętach z łbem stożkowym-wypukłym długość jest mierzona w miejscu, w którym kończy się stożek, a zaczyna wypukłość.

Wkręty do metalu z niskim skokiem i płytkim gwintem (po lewej) oraz wkręty do drewna z wysokim skokiem i głębokim gwintem (po prawej). Fot. hobbydom.pl
Wkręty do metalu z niskim skokiem i płytkim gwintem (po lewej) oraz wkręty do drewna z wysokim skokiem i głębokim gwintem (po prawej). Fot. hobbydom.pl

Wkręty o różnym przeznaczeniu różnią się między sobą skokiem i głębokością gwintu, które to parametry są dostosowane do twardości i wytrzymałości materiałów, jakie mają być łączone. Wkręty do drewna najczęściej mają gwint dość głęboki, charakteryzujący się wysokim skokiem – zwoje są rozmieszczone rzadziej. Wkręty do metalu mają z reguły gwint płytki i o niskim skoku.

Wkręty do drewna

Są przeznaczone do łączenia elementów z drewna i materiałów drewnopochodnych, a także do przytwierdzania do drewna elementów z innych materiałów, np. okuć czy zawiasów meblowych. Skok gwintu jest dość wysoki (rzadki), gwint jest stosunkowo głęboki. Tym samym grubość rdzenia gwintowanego trzonu jest mniejsza, niże we wkrętach do metalu, a większa powierzchnia samego gwintu. Dzięki takiej budowie wkręty do drewna łatwiej wkręca się w miękkie i grube materiały, zwiększa się także wytrzymałość mocowania. W przypadku długich wkrętów niekiedy gwint znajduje się tylko na części trzonu, dzięki czemu zmniejsza się moment obrotowy potrzebny do jego wkręcenia. Ponadto wkręty z gładkim trzonem w górnej części pozwalają lepiej dociągnąć do siebie łączone elementy.

Fot. hobbydom.pl

Fot. hobbydom.pl
Fot. hobbydom.pl

Wkręty do drewna produkuje się z różnych materiałów. Najpopularniejsze są wkręty ze stali zwykłej, ocynkowane (kolor ocynku: żółty lub biały nie ma znaczenia dla właściwości wkrętu), stosowane, gdy nie jest istotna duża odporność na czynniki zewnętrzne i rdzewienie. Bardziej odporne na korozję są wkręty fosfatowane (zwane też fosforanowanymi), czyli zanurzone w roztworach fosforanów cynku, żelaza, magnezu i kwasu fosforowego. Mają one ciemnoszarą, matową barwą. Przykładem takich wkrętów są wkręty do płyt g-k. Niestety niektóre pokrycia mogą plamić niektóre rodzaje drewna. A zatem gdy bardzo zależy nam na wyglądzie łączenia, powinniśmy wcześniej zrobić test. W pełni odporne na korozję są wkręty ze stali nierdzewnej (A2). Używa się ich, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo kontaktu wkrętów z wodą, np. na łodziach lub tarasach.

Konfirmat. Fot. hobbydom.pl
Konfirmat. Fot. hobbydom.pl

Wkręty do drewna różnią się także zakończeniem. Te z ostrym, specjalnie ukształtowanym, np. ostrosłupowym lub samonawiercającym, zakończeniem można wkręcać w miękkie drewno bez uprzedniego nawiercania. W przypadku twardszych materiałów lub gatunków drewna łatwo rozwarstwiającego się, najpierw należy wywiercić otwór prowadzący. Jeżeli łączymy elementy drewniane (np. płyty) i nie chcemy, aby ostry koniec wkrętu wystawał poza nawiercony otwór, stosujemy wkręty z końcówką płaską. Przykładem takich wkrętów są stosowane w meblarstwie konfirmaty. Można je wkręcać wyłącznie po uprzednim nawierceniu otworu prowadzącego.

Eurowkręty. Fot. hobbydom.pl
Eurowkręty. Fot. hobbydom.pl

Wkręty do drewna dzieli się także na kilka podtypów, ze względu na zastosowanie. Najpopularniejsze są wkręty uniwersalne z łbem stożkowym lub walcowym i ostrym zakończeniem. Łatwo się je wkręca i łączy drewno, płyty wiórowe, sklejkę, tworzywa sztuczne, a nawet lekkie metale. Pod względem wyglądu i zastosowania przypominają je wkręty do płyt g-k do drewna. Także są hartowane, jednak różnią się powłoką (są fosfatowane), która ze względu na warunki w których są osadzane (gips, woda) musi być odporniejsza na korozję. W meblarstwie powszechnie stosuje się konfirmaty i eurowkręty. Konfirmaty służą do łączenia płyt, z których robi się meble. Mają płaski koniec, szeroki rdzeń z dość rzadkim i głębokim gwintem oraz charakterystyczny łeb z wgłębieniem sześciokątnym. Do montażu tych wkrętów używa się specjalnych wierteł, które nie tylko nawiercają, lecz także odpowiednio profilują otwór. Wkręty euro są krótkie i występują w trzech odmianach: z łbem płaskim, stożkowym i podsadzanym. Używa się ich do mocowania i regulacji np. zawiasów.

Wkręty do metalu

Ich trzon ma zawsze kształt regularnego walca, czyli stałą średnicę na całej długości (nie licząc ostrej końcówki).  Z reguły wkręty do metalu mają niższy skok gwintu (jest on bardziej gęsty), niż w przypadku wkrętów do drewna, gwint ma też mniejszą głębokość. Najczęściej mają łby stożkowe, walcowe i podkładkowe.

Wkręty do metalu z końcówką samowiertną i ostrą. Fot. hobbydom.pl
Wkręty do metalu z końcówką samowiertną i ostrą. Fot. hobbydom.pl

Do najpopularniejszych rodzajów wkrętów do metalu należą blachowkręty, służące do łączenia z blachą. Wytwarza się je ze stali twardszej niż używana do produkcji wkrętów do drewna. Większość blachowkrętów ma średnicę do 7 mm. Przed zastosowaniem blachowkrętu w blasze należy nawiercić otwór o średnicy mniejszej od średnicy blachowkrętu, w który wprowadza się zaostrzoną końcówkę blachowkrętu. Podczas wkręcania na krawędzi otworu powstają wyżłobienia, współpracujące z gwintem blachowkrętu, co zapewnia jego stosunkowo mocne połączenie z blachą. Dostępne są także blachowkręty z końcówką samowiertną, pozwalające na wkręcanie bez uprzedniego nawiercenia otworu.

Połączenia przy użyciu blachowkrętów są wygodne w użyciu i szybkie w montażu, ale wszędzie tam, gdzie przewiduje się potrzebę wielokrotnego odkręcania i przykręcania elementów albo tam, gdzie wymagana jest większa trwałość połączenia, należy stosować śruby.

Wkręty do płyt g-k

Wkręty do płyt g-k: do mocowania w profilach stalowych (u góry), i konstrukcjach drewnianych (na dole).
Wkręty do płyt g-k: do mocowania w profilach stalowych (u góry), i konstrukcjach drewnianych (na dole).

Ten rodzaj wkrętów wyróżnia się ze względu na specyficzne zastosowanie. Wkręty te mają ostre zakończenie lub końcówkę samowiertną oraz łeb typu trąbkowego – taki kształt łba sprawia, że zagłębia się on w płycie g-k, ale nie przebija warstwy kartonowej i uzyskujemy jednolitą płaszczyznę. Dominują nacięcia typu Philips (PH). Wkręty do płyt g-k są fosforanowane na czarno. Dzielą się na dwa typy: przeznaczone do przytwierdzania płyt g-k do profili stalowych oraz służące do mocowania płyt g-k do konstrukcji drewnianych. Te pierwsze charakteryzują się mniejszym skokiem gwintu – jest on drobnozwojowy, te drugie charakteryzują się dużym skokiem gwintu – jest on grubozwojowy.

 

Bit do płyt g-k z ogranicznikiem głębokości wkręcania. Fot Modeco Expert
Bit do płyt g-k z ogranicznikiem głębokości wkręcania. Fot Modeco Expert

Podczas osadzania wkrętów do płyt g-k, należy koniecznie używać właściwych końcówek wkrętakowych, ważny jest nie tylko odpowiedni rodzaj – czyli PH – lecz także rozmiar. Aby wkręt nie zagłębił się w płycie za bardzo i nie przebił warstwy kartonowej, profesjonaliści używają specjalnych końcówek wkrętakowych z ogranicznikiem głębokości wkręcania.

 

 

Wpis pochodzi ze strony: hobbydom.pl