Mamy już wiosnę w pełni, długi weekend za nami więc pomyślałam, że może warto przypomnieć sobie kilka dobrych rad na tegoroczny sezon majsterkowo – budowlany. Oto moje porady na wiosnę.

Kilka drobnych porad może w istotnej mierze ułatwić pracę i uczynić ją przyjemniejszą! Czy wiedziałeś, na przykład, że kołki montażowe można w prosty sposób wyciągnąć ze ściany za pomocą korkociągu? Albo, że grzebień może ułatwić wbijanie gwoździ w trudno dostępnych miejscach?

Bezpieczne wiercenie w szkle

Do wiercenia w szkle niezbędne jest specjalne wiertło z hartowanym frezem. Aby zmniejszyć do minimum ryzyko pęknięcia szkła, wokół miejsca wiercenia można uformować z silikonu, coś w rodzaju „zbiornika“. Do takiego „zbiorniczka” możemy wlać odrobinę wazeliny która będzie służyć zarówno do chłodzenia i smarowania wiertła. Taflę szkła należy położyć na płaskiej powierzchni, a otwór wiercić przy niskich obrotach.

Osadzanie wkrętów ze stali nierdzewnej w twardym drewnie

Przed przystąpieniem do osadzania wkrętów ze stali nierdzewnej w twardym drewnie, najlepiej jest nawiercić w nim otwory w miejsce, gdzie wejdą te wkręty. Wkręty ze stali nierdzewnej są dość twarde a co za tym idzie, niezbyt odporne na skręcanie.

Wbijanie małych gwoździ

Wbijając gwoździe, które są zbyt małe, aby chwycić je między palcem wskazującym a kciukiem, dobrze jest najpierw wbić gwóźdź w pasek papieru. Pozwala on ustawić gwoździa w odpowiednim miejscu i wbić go bez ryzyka trafienia młotkiem w palce! Przy wbijaniu można również gwóźdź przytrzymać za pomocą wsuwki do włosów.

Luźne wkręty

Jeżeli wkręty w drewnie są zbyt luźne, możesz oczywiście wkręcić w to miejsce grubsze wkręty. Możesz również wypełnić otwór na wkręt wkładając do środka kawałek drewna (zapałkę, wykałaczkę lub patyk do szaszłyka grilowego). Gdy klej wyschnie, wystarczy ponownie wkręcić śrubę.