Aktualności
Osadzanie wkrętów ze stali nierdzewnej w twardym drewnie
Czasami przytrafi nam się potrzeba osadzania wkrętów ze stali nierdzewnej w twarde drewno np. kiedy trzeba przymocować dębową nogę do stołu. Takie nogi najczęściej są mocowane na klej do drewna, ale niektóre egzemplarze mają wzmocnienia w postaci takich właśnie wkrętów. Osadzanie wkrętów ze stali nierdzewnej w twardym drewnie, co i jak?
Przed przystąpieniem do osadzania wkrętów ze stali nierdzewnej w tak twardym drewnie najlepiej jest nawiercić w nim otwory. Powinny to być otwory dopasowane do rozmiaru naszych wkrętów, za duże spowodują, że mocowanie będzie słabe, natomiast zbyt małe otwory mogą spowodować, że w czasie wkręcania w otwór śruba może się ukręcić. Nie da się jej wtedy łatwo usunąć. W takim wypadku można oczywiście zaryzykować i powtórnie nawiercić otwór, ale może się to skończyć nieprzewidywalnie. Jeśli materiał drewna nie będzie zbyt mocny, to po prostu taka noga nam pęknie.
Wkręty ze stali nierdzewnej są stosunkowo twarde, ale przez to również i niezbyt odporne na skręcanie lub tarcie. To niestety właściwości stali nierdzewnej powodują takie ograniczenie, mosiężne wkręty są na to bardziej odporne ale sam materiał jest bardziej miękki, a co za tym idzie, mniej wytrzymały. Jeśli taka śruba zostanie poddana siłom obciążającym łączenie, to szybciej się zerwie niż stalowa. W przedmiotach które mają długo wytrzymywać użytkowanie, lepiej dać wkręt ze stali nierdzewnej, pomimo kłopotów z wkręcaniem. Takie jest moje zdanie.
4 komentarze “Osadzanie wkrętów ze stali nierdzewnej w twardym drewnie”
Zwirek
Jakiego rodzaju wkrętów użyć do połączenia sklejki bambusowej o grubości 30mm i metalowej podstawy biurka (blacha o grubości 2mm)? Pozdrawiam.
Frania
Generalnie, przy takich grubościach jakie podajesz, najlepszy wydaje się wkręt 4×25. Daje to pewność zamocowania (średnica wkręta 4 mm) a długość 25 mm gwarantuje, że „nie przewiercisz się” na wylot przez sklejkę. Oczywiście powstaje pytanie: czy w metalowej podstawie biurka, otwór na wkręt jest z pogłębieniem, czy bez pogłębienia? W każdym z tych przypadków można zastosować inny typ wkrętów. Jeśli nie ma pogłębienia, to główka wkręta będzie wystawała (wkręt z łbem walcowym lub podkładkowym) – nie powinno to przeszkadzać w użytkowaniu, ale zależy jak bardzo estetycznie ma to wyglądać. Lepiej było by, gdyby jednak wkręt schował się w metalowym elemencie (wtedy należy zastosować wkręt z łbem stożkowym).
Szymon
Zamocowałem wkręty na płocie, drewno-stal https://www.metal-wkret.sklep.pl/178-samowierc%C4%85ce-drewno-stal
dokładnie z tej firmy. Po tej zimie, niedawno, wyszydłem przed podwórko, patrze a tam, gdzieś co trzeci wkręt był urwany, czasami po dwa wkręty na desce wisiały. Czy powinienem się dziwić ?
Frania
Czyżby „chińska” stal nierdzewna? Nie rdzewieje pod warunkiem, że nie ma wilgoci 😉 Niestety, jakość stali ma tu decydujące znaczenie, jeśli to stal z domieszkami innych dodatków, to takie wkręty mogą nie wytrzymać naszych warunków atmosferycznych. Decydujące znaczenie ma zawsze materiał wykonania. Czasem lepiej zapłacić trochę więcej, jeśli zależy nam na trwałości.
Komentarze wyłączone