Czasami przytrafi nam się potrzeba osadzania wkrętów ze stali nierdzewnej w twarde drewno np. kiedy trzeba przymocować dębową nogę do stołu. Takie nogi najczęściej są mocowane na klej do drewna, ale niektóre egzemplarze mają wzmocnienia w postaci takich właśnie wkrętów. Osadzanie wkrętów ze stali nierdzewnej w twardym drewnie, co i jak?

Przed przystąpieniem do osadzania wkrętów ze stali nierdzewnej w tak twardym drewnie najlepiej jest nawiercić w nim otwory. Powinny to być otwory dopasowane do rozmiaru naszych wkrętów, za duże spowodują, że mocowanie będzie słabe, natomiast zbyt małe otwory mogą spowodować, że w czasie wkręcania w otwór śruba może się ukręcić. Nie da się jej wtedy łatwo usunąć. W takim wypadku można oczywiście zaryzykować i powtórnie nawiercić otwór, ale może się to skończyć nieprzewidywalnie. Jeśli materiał drewna nie będzie zbyt mocny, to po prostu taka noga nam pęknie.

Wkręty ze stali nierdzewnej są stosunkowo twarde, ale przez to również i niezbyt odporne na skręcanie lub tarcie. To niestety właściwości stali nierdzewnej powodują takie ograniczenie, mosiężne wkręty są na to bardziej odporne ale sam materiał jest bardziej miękki, a co za tym idzie, mniej wytrzymały. Jeśli taka śruba zostanie poddana siłom obciążającym łączenie, to szybciej się zerwie niż stalowa. W przedmiotach które mają długo wytrzymywać użytkowanie, lepiej dać wkręt ze stali nierdzewnej, pomimo kłopotów z wkręcaniem. Takie jest moje zdanie.