Aktualności
O gwoździach
Nikt z nas nie może sobie nawet w najśmielszych marzeniach wyobrazić, że w jego skrzynce kiedyś zabraknie gwoździ, bo nie będą już do niczego potrzebne. Są uniwersalne, szybkie w użyciu, łatwe w demontażu, łatwo dostępne i bardzo tanie. Jednym słowem, tak na prawdę, niezastąpione.
Gwoździe to uniwersalne łączniki do różnych zastosowań, nie może ich zabraknąć w żadnym warsztacie. Są wykorzystywane podczas składania mebli, wieszania obrazów czy też budowania drewniane architektury ogrodowej (altanki, pergole, płotki, donice, meble drewniane itd.). Można je z grubsza podzielić na gwoździe budowlane, specjalne, stolarskie i ogólnego przeznaczenia.
Z jakich materiałów wykonuje się gwoździe?
Mogą być produkowane z miedzi, mosiądzu, aluminium czy też dowolnego innego materiału (używałam wielokrotnie plastikowych gwoździ do mocowania styropianu na ścianach podczas prac przy izolacji cieplnej budynków). Najczęściej spotkasz się jednak z gwoździami stalowymi. Dlatego też stosuje się je do łączenia większości twardych materiałów, jak drewno, metal, beton itp. Na trwałość gwoździ może również wpłynąć ocynk, czyli cienka powłoka z cynku, dzięki której wykazują większą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Można więc je stosować w miejscu szczególnie narażonym na opady.
Gwoździe budowlane, ciesielskie i nie tylko są odporne na duże obciążenie, ponieważ służą do łączenia elementów konstrukcyjnych budynku i dachu. Dlatego wykonuje się je wyłącznie z ocynkowanej stali węglowej, która jest trwała i odporna na odkształcania i nie traci z czasem swoich właściwości. W asortymencie kartuskiego Frankopolu znajdziesz też bogaty wybór gwoździ papowych o zastosowaniu do mocowania pokrycia dachowego (papa czy też gontów bitumicznych).
Z kolei w stolarstwie i tapicerstwie można wykorzystać gwoździe stolarskie, które posiadają specjalnie uformowane ostrze łatwo przebijające drewno bez rozszczepiania. W zakładach tapicerskich przydają się także gwoździe tapicerskie – przeznaczone do obicia drewnianego szkieletu materiałem wykończeniowym. bardzo często stosuje się do tego zszywki tapicerskie, jednak pomimo tego, nadal używamy bardzo często gwoździ.
Gwoździe specjalnego przeznaczenia
Osobną grupę stanowią np. gwoździe do betonu, posiadające wzmocnioną konstrukcję, aby nie łamały się podczas wbijania w materiały budowlane. Najczęściej stosuje się je do łączenia stalowych profili z systemami zabudowy suchej, również bardzo często używa się ich do mocowania wszelkiego rodzaju listew zaznaczających różnych rzeczy, tymczasowego mocowania plandek, sznurków itp.