Na początek połączenia stolarskie – konfirmat, popularne wśród majsterkowiczów połączenie na wkręt. To specyficzny rodzaj wkrętu, skonstruowany do łączenia pod kątem prostym płyty wiórowej. Stosunkowo duża średnica i rzadki gwint, współgrają ze środkową warstwą płyty wiórowej.

Istnieje wiele rodzajów konfirmatów. Różnią się długością, średnicą, lub rodzajem gniazda. Te najbardziej typowe mają średnicę 6,4 lub 7 mm. Gniazdo to najczęściej imbus 4 mm.

Takie wkręty ma w swojej ofercie firma Frankopol: „Konfirmat z wgłębieniem imbusowym” oraz „Konfirmat z wgłębieniem krzyżowym”.

Budowa i konstrukcja konfirmatów wymaga specjalnego wiertła do wykonywania połączeń. Można w zasadzie wiercić na raty kilkoma wiertłami, jednak szybciej i dokładniej wykonacie to specjalnym wiertełkiem.

Aby wykonać połączenie, należy przyłożyć i docisnąć oba łączone elementy i przewiercić dwa na raz. Bardzo ważne jest aby pod koniec wiercenia zrobić odpowiednią gzymkę pod łeb wkręta. Jeśli nawiercicie zbyt płytko, konfirmat podczas dociskania zgniecie laminat na płycie i połączenie będzie nieeleganckie.

Jeśli gzymka będzie zbyt głęboka, łeb wejdzie za głęboko i będzie ciężko go zamaskować. Należy pamiętać że to właśnie końcówka wkręta dociska elementy do siebie. Jeśli nawiercicie otwór zbyt głęboko i najdzie was pokusa aby cofnąć wkręt tak aby zlicował się z płaszczyzną płyty, wtedy połączenie nie będzie odpowiedni mocne.
Jako że wiercenie następuje przez dwa elementy naraz, możesz mieć problem z unieruchomieniem ich względem siebie. Co prawda połączenie zapewnia małą tolerancję i lekki luz, ale najlepiej zrobić od razu dokładnie a nie poprawiać. Pomocny może być ścisk kątowy, lub zwykły stolarski. Jeśli nie masz żadnego z nich, po prostu oprzyj element o ścianę, potem ustaw element prostopadły, dociśnij ręką oba i wierć. Po zamocowaniu jednym wkrętem, będzie ci łatwiej wiercić następne.
Po zamocowaniu, warto zaślepić widoczne łby wkrętów. Można użyć zaślepek pcv, lub samoprzylepnych w odpowiednim kolorze lub dekorze płyty.

Pamiętaj, pierwszy konfirmat mocuj co najmniej 4-5 cm od krawędzi płyty. Rozmieszczenie konfirmatów zaplanuj co 15-20 cm. Np szafki kuchenne dolne o głębokości 560 mm skręć 3 konfirmatami, szafki górne 2 konfirmatami.
Pamiętaj aby wkręt celował w środek płyty, tam są rzadsze wióry, wkręt wgryza się w nie i połączenie jest mocne i trwałe. Dobierz odpowiednie wiertło i pamiętaj o mocowaniu elementów podczas wiercenia.

Jeśli macie pytania, piszcie w komentarzach.