Aktualności
Połączenia stolarskie – konfirmat
Na początek połączenia stolarskie – konfirmat, popularne wśród majsterkowiczów połączenie na wkręt. To specyficzny rodzaj wkrętu, skonstruowany do łączenia pod kątem prostym płyty wiórowej. Stosunkowo duża średnica i rzadki gwint, współgrają ze środkową warstwą płyty wiórowej.
Istnieje wiele rodzajów konfirmatów. Różnią się długością, średnicą, lub rodzajem gniazda. Te najbardziej typowe mają średnicę 6,4 lub 7 mm. Gniazdo to najczęściej imbus 4 mm.
Takie wkręty ma w swojej ofercie firma Frankopol: „Konfirmat z wgłębieniem imbusowym” oraz „Konfirmat z wgłębieniem krzyżowym”.
Budowa i konstrukcja konfirmatów wymaga specjalnego wiertła do wykonywania połączeń. Można w zasadzie wiercić na raty kilkoma wiertłami, jednak szybciej i dokładniej wykonacie to specjalnym wiertełkiem.
Aby wykonać połączenie, należy przyłożyć i docisnąć oba łączone elementy i przewiercić dwa na raz. Bardzo ważne jest aby pod koniec wiercenia zrobić odpowiednią gzymkę pod łeb wkręta. Jeśli nawiercicie zbyt płytko, konfirmat podczas dociskania zgniecie laminat na płycie i połączenie będzie nieeleganckie.
Po zamocowaniu, warto zaślepić widoczne łby wkrętów. Można użyć zaślepek pcv, lub samoprzylepnych w odpowiednim kolorze lub dekorze płyty.
Pamiętaj, pierwszy konfirmat mocuj co najmniej 4-5 cm od krawędzi płyty. Rozmieszczenie konfirmatów zaplanuj co 15-20 cm. Np szafki kuchenne dolne o głębokości 560 mm skręć 3 konfirmatami, szafki górne 2 konfirmatami.
Pamiętaj aby wkręt celował w środek płyty, tam są rzadsze wióry, wkręt wgryza się w nie i połączenie jest mocne i trwałe. Dobierz odpowiednie wiertło i pamiętaj o mocowaniu elementów podczas wiercenia.
Jeśli macie pytania, piszcie w komentarzach.
4 komentarze “Połączenia stolarskie – konfirmat”
Reinmar
Dobry wieczór,
Jaka jest minimalna odległość od krawędzi mocowania konfirmatu w litym drewnie sosnowym? Chodzi o bok łózka o przekroju 26×90 mm montowany do nogi o przekroju 40×40 mm. Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam!
Dawid
Witam
Mam pytanie, chciałbym zrobić regał na książki. Sprawa prosta dwie ściany i pięć półek. Chciałbym ściany z półkami połączyć konfirmantami. Czy jest jakiś patent aby tak nawiercić ściany i półki aby wszystko było proste i równe. Czy są jakieś szablony które umożliwiają odpowiednie nawiecenie dziur.?
Frania
W sieci jest mnóstwo poradników na temat szablonów i patentów na wiercenie otworów z konfirmantami. Wystarczy, że zajrzysz na youtube 😉
radosny
Czy konfirmat będzie dobrym rozwiązaniem na połączenie wałka wierconego wzdłuż z płytą?
Komentarze wyłączone