Blog Z Gwintem
Jak prawidłowo wkręcić śrubę w drewno?
Wielokrotnie zdarza się, że potrzebujemy wkręcić jakiś wkręt tak, żeby nie wystawał z deski – choćby kiedy przykręcamy szczeble do naszej przydomowej ławeczki. W ławeczce można zastosować śruby „zamkowe” i w tym wypadku główka śruby będzie trochę wystawała, jest obła i może odrobinę wystawać, ale i tak w ławce nie będzie przeszkadzać. Powiem Wam tutaj, jak prawidłowo wkręcić śrubę w drewno.
Inna sytuacja ma miejsce kiedy jednak śruba nie może wystawać (np. kiedy przykręcamy deski od blatu stołu). W takim wypadku śruby nie powinny wystawać ponad powierzchnię deski gdyż naczynia czy szklanki stawiane w takim miejscu będą krzywo stały, a nawet mogą się przewrócić. Oczywiście kiedy taki wkręt będzie widoczny, powinien być wykonany z wyjątkową dokładnością i z odpowiedniego materiału. Nie może po jakimś czasie zacząć rdzewieć czy też barwić drewna na jakiś kolor. Wkręty o jakości odpowiedniej do każdego zastosowania posiada w swojej ofercie firma Frankopol z Kartuz.

Jak zwykle producenci wierteł wymyślili na tę okoliczność specjalistyczne wiertła (np. wiertła do konfirmatów mają specjalną konstrukcję umożliwiającą „za jednym wiertłem” wykonanie odpowiedniego otworu wraz z pogłębieniem), jednak nie zawsze mamy takie wiertło do dyspozycji.
Jak prawidłowo dobrać wkręt do drewna i długość jego gwintowanej części? Należy również dobrać średnicę wywierconego otworu, do którego będzie wkręcany wkręt.

Dwoma wiertłami o różnej średnicy wierci się dwa otwory i wgłębienie na główkę wkrętu. Potrzebny jest jeden otwór o szerokiej średnicy, żeby tam bez problemu zmieściła się gwintowana i równa, do główki dochodząca część wkrętu. Średnica drugiego otworu musi odpowiadać średnicy cienkiej części rdzenia wkrętu do drewna. Wkręt do drewna należy wkręcać tylko do jednej części (dolnej deski), w drugiej części powinien się on znajdować luźno. Jeżeli materiał, do którego planuje się wkręcić wkręt, jest miękki albo wkręt jest za krótki, należy posłużyć się cienkim, troszkę mniejszym niż o średnicy wkrętu wiertłem. Jeśli materiał jest twardy i będzie używany długi wkręt, wiertło może być trochę grubsze.
Są też specjalne wiertła, którymi od razu wierci się otwór dla całego wkrętu – wiertła szczeblowe. Należy połączyć dwie mocowane wkrętem części i w tym samym momencie wywiercić otwór o odpowiedniej średnicy, jak również wgłębienie. Ma to jednak jeden minus – dla każdego oddzielnego typu wkrętu potrzebne jest odpowiednie wiertło.

Aby łatwiej wkręcać wkręt, warto nawiercać otwór prowadzący (pilotujący) średnicy równej średnicy wewnętrznej rdzenia wkrętu. Zabezpieczy nas to także przed ewentualnym rozwarstwieniem materiału. Jeżeli zależy nam na bardzo mocnym i trwałym połączeniu, wkręt do drewna można zanurzyć przed wkręceniem w kleju. Z jednej strony klej zastąpi smar i ułatwi wkręcenie, z drugiej po zastygnięciu będzie chronił wkręt przed samoczynnym wykręceniem. Lepiej jest wkręcić kilka mniejszych wkrętów, niż jeden duży.
Do nawiercania otworów pod łeb wkrętu stożkowego lepiej stosować pogłębiacze stożkowe, których kąt stożka jest taki sam, jak kąt stożka łba wkrętu (90º). Jeśli takim nie dysponujemy, zastępczo proponuję użyć wiertła do metalu o średnicy minimalnie mniejszej niż główka wkrętu i „na oko” wykonać pogłębienie otworu.
Wkrętów nie wolno wbijać młotkiem! W takim wypadku najczęściej wyginają się w trakcie wbijania już w drewnie, przez co nie będzie łatwo w późniejszym czasie (w razie potrzeby) taki wkręt wykręcić. Ponadto jeśli wbijamy je w cienkie lub delikatne drewno, może to skutkować rozerwaniem materiału.
Poniżej przedstawiam wkręty jakie ma w swojej ofercie firma Frankopol z Kartuz. To tylko część z ich asortymentu, jednak każdego z nich można użyć do skręcania elementów drewnianych. Oczywiście mają też w ofercie wiertła do drewna i do metalu o różnych średnicach.
3 komentarze “Jak prawidłowo wkręcić śrubę w drewno?”
Michał
Są sytuacje kiedy trzeba nawiercić otwór w drewnie – inaczej śruba nie wkręci się jak trzeba. Tyczy się to zwłaszcza dużych śrub i twardego drewna. Oczywiście wiertło musi bardziej musnąć drewno niż robić w nim otwór typowy, jednak w pewnych okolicznościach to jest pomocne.
od majsterkowania
racja, trzeba wiedzieć, jak i kiedy wykorzystywać wiertło, a kiedy nie trzeba
Artur z narzedzia.pl
Dobry wpis, wielu ludzi myśli, że to wystarczy wziąć wkrętarkę i już będzie XD
Komentarze wyłączone